naghdi
24 بهمن 1401 - 20:59

رایزنی وزیر خارجه سوریه با هماهنگ کننده سازمان ملل

وزیر امور خارجه سوریه با هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امور انسانی دیدار و رایزنی کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه، فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه در دیدار با «مارتن گریفیتس» هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امور انسانی، امدادرسانی و شرایط اضطراری، درباره زمینه های مختلف همکاری میان طرف های سوری و نهادهای ذی ربط سازمان ملل در امور انسان و شرایط فوق العاده به ویژه راه های مقابله با پیامدهای زلزله اخیر رایزنی کرد.

طرفین در این دیدار بر ضرورت رساندن کمک های انسانی به همه طرف های سوری بدون هیچگونه تبعیض در همه نقاط سوریه تاکید کردند و از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواستار حمایت از تلاش ها برای کمک به شهروندان سوری برای مقابله با پیامدهای زلزله به دور از هر گونه سیاسی کاری و احترام به حاکمیت، استقلال و وحدت اراضی این کشور شدند.

همچنین پیش از این وزیر امور خارجه سوریه و «گیر پدرسون» فرستاده سازمان ملل متحد در امور سوریه و هیأت همراه وی در این دیدار تلاش‌ ها برای ارتقای نقش سازمان ملل در واکنش به اثرات مخرب زلزله در سوریه را مورد بررسی قرار دادند.

پدرسون در این دیدار ضمن ابراز تسلیت به زلزله زدگان، بر آمادگی خود برای به کار گیری تمام توان و تلاشش در راستای کمک به سوریه با هدف غلبه آن بر اثرات و پیامدهای این فاجعه تاکید کرد.

فیصل مقداد نیز از «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل و فرستاده ویژه او به دلیل همبستگی با سوریه در پی این فاجعه انسانی بی‌سابقه تشکر و قدردانی کرد.

با اعلام زلزله هفت و هشت دهم ریشتری بامداد دوشنبه گذشته در شمال غرب سوریه و جنوب ترکیه، دوستان مردم سوریه از جمله ایران، روسیه و عراق باز هم به میدان آمدند و ارسال کمک های انسانی خود به این کشور را آغاز کردند، اما از غربی های مدعی حقوق بشر حتی صدایی هم بلند نشد.

زمین لرزه بزرگی بامداد دوشنبه هفته گذشته جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند.

در جریان این زمین لرزه ۷.۸ ریشتری ساعت ۰۴:۱۷ بامداد خسارت‌های زیادی به ساختمان‌ها وارده شد و تیم‌های نجات و جستجو در حال آوار برداری و نجات کسانی هستند که در زیر آوارها گرفتار شده‌اند.

این حادثه مرگبار واکنش‌های گسترده‌ای را به همراه داشته و رهبران کشورهای مختلف با ملت‌های سوریه و ترکیه ابراز همدردی کرده‌اند و در این راستا کمک‌هایی نیز به دو کشور شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1036860