naghdi
11 بهمن 1401 - 19:50

افتتاح و کلنگ زنی ۵۰۸ پروژه گاز رسانی در خراسان جنوبی

بیرجند- مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی از افتتاح ۲۸۷ پروژه گاز رسانی و آغاز عملیات ۲۲۱ به مناسبت دهه فجر در استان خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، رحمان محمودی بعدازظهر سه شنبه در نشست خبری به مناسبت دهه فجر اظهار کرد: ۵۰۸ طرح گازرسانی به مناسبت دهه فجر در خراسان جنوبی افتتاح یا کلنگ زنی می‌شود.

وی با بیان اینکه ۲۸۷ پروژه افتتاحی و ۲۲۱ پروژه نیز عملیات اجرایی آن در دهه فجر آغاز می‌شود، گفت: این طرح‌ها با اعتبار هزار و ۱۹۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان افتتاح و اجرایی خواهد شد.

به گفته وی اعتبار هزینه شده برای طرح‌های قابل افتتاح هفت هزار و ۷۳ میلیارد ریال و اعتبار مورد نیز برای طرح‌هایی که عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود نیز چهار هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی از گاز رسانی به ۱۰۵ روستای زیر ۲۰ خانوار استان در قالب طرح‌های دهه فجر خبر داد و عنوان کرد: سه هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال برای این پروژه‌ها هزینه شده است.

وی ادامه داد: گاز رسانی به ۸۰ واحد تولید و صنعتی نیز در دهه فجر امسال با اعتبار ۸۰۰ میلیارد ریال به بهره برداری می‌رسد.

محمودی تصریح کرد: گازرسانی به ۶۸۲ واحد مسکن محرومان با اعتبار ۱۸ میلیارد تومان، گازرسانی به هفت هزار و ۶۷۵ طرح جهش تولید مسکن با اعتبار ۵۰ میلیارد تومان، گازرسانی به قطعه منفصله منطقه ویژه اقتصادی و پایانه مرزی ماهیرود با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان از دیگر پروژه‌های قابل افتتاح در دهه فجر است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی عنوان کرد: همچنین پروژه‌های گازرسانی به ۳۱ پاسگاه و برجک دیدبانی مرزی با اعتبار ۵۴ میلیارد تومان، احداث ساختمان ناحیه ۲ بیرجند با اعتبار هشت میلیارد تومان، اجرای خط تقویتی برای استمرار گازرسانی خوسف - ماژان، شوسف - نهبندان با اعتبار ۸۴ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید.

به گفته وی طرح بهینه‌سازی در راستای مدیریت مصرف انرژی در ۸۸۲ موتورخانه در بخش خانگی، تجاری و اداری، عمومی، خیریه، مذهبی و آموزشی با اعتبار سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در سال جاری اجرا شده است.

از آغاز عملیات اجرایی به ۸۰ روستای زیر ۲۰ خانوار استان با اعتبار ۱۹۰ میلیارد تومان خبر داد و بیان داشت: عملیات اجرایی گاز رسانی به ۲۶ واحد صنعتی و تولیدی با اعتبار ۳۶ میلیارد تومان به مناسبت دهه فجر آغاز می‌شود.

محمودی تصریح کرد: گازرسانی به ۲ هزار و ۵۸۷ واحد طرح جهش تولید مسکن، احداث ساختمان عملیاتی عشق آباد، گازرسانی به بازارچه مرزی یزدان با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان و گازرسانی به ۳۶ پاسگاه و ۶۶ برجک دیدبانی مرزی با اعتبار ۹۰ میلیارد تومان از دیگر پروژه‌های کلنگ‌زنی شرکت گاز استان در دهه فجر است.

گاز رسانی به ۴۰۷ روستا در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی با بیان اینکه از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و شروع به کار دولت مردمی سیزدهم اقدامات بسیار مطلوبی در حوزه‌های مختلف گاز رسانی صورت گرفته است، بیان داشت: از ابتدای دولت ۴۰۷ روستا از نعمت گاز طبیعی برخوردار شده‌اند.

محمودی با بیان اینکه گاز رسانی به ۲۴۲ واحد صنعتی و تولیدی در دولت سیزدهم انجام شده است، گفت: گازرسانی به سه هزار و ۵۳ واحد مسکن محرومان با اعتبار ۵۹ میلیارد تومان، گازرسانی به هزار و ۷۰۲ طرح جهش مسکن با اعتبار ۶۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان از شاخص‌ترین طرح‌های گاز رسانی اجرایی در دولت سیزدهم در خراسان جنوبی است.

به گفته وی در مجموع از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون هزار و ۵۹۳ میلیارد تومان در زمینه طرح‌های گاز رسانی خراسان جنوبی هزینه شده است.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی ادامه داد: اجرای خط انتقال دیهوک، بهره‌برداری از هفت پروژه ساختمانی، گازرسانی به نواحی و شهرک‌های صنعتی زیرکوه، درمیان و نهبندان، گازرسانی به مجتمع گلخانه‌ای شقایق نهبندان، اجرای خط تقویتی شوسف - نهبندان و خوسف - ماژان، گازرسانی به منطقه ویژه اقتصادی و پایانه مرزی ماهیرود، گازرسانی به ۱۶ پاسگاه و ۱۵ برجک دیدبانی و بهینه‌سازی ۸۸۲ مورد موتور خانه از دیگر طرح‌های گاز رسانی در دولت سیزدهم است.

پایداری نسبی شبکه گاز رسانی خراسان جنوبی

وی با بیان اینکه شبکه گاز استان هم اکنون از پایداری نسبی برخوردار است، گفت: همچنان از شهروندان می‌خواهیم نهایت صرفه‌جویی را داشته باشند تا بتوانیم خدمات بهتری به بخش صنایع و نیروگاهی ارائه دهیم.

محمودی با بیان اینکه در حال حاضر میزان مصرف گاز استان پنج میلیون متر مکعب است، عنوان کرد: با همراهی که هم استانی‌ها داشتند مصرف استان به رقم ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب نیز رسیده بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در زمینه اتصال گاز صنایع هم گفت: گاز برخی اصناف و صنایع استان وصل شده و گاز برخی صنایع به خصوص صنایع بزرگ در راستای مدیریت مصرف گاز هنوز وصل نشده و از سوخت جایگزین استفاده می‌کنند.

وی عنوان کرد: با توجه به ارقام چند میلیونی در برخی از قبوض گاز، رئیس جمهور دستور داد که ۷۰ درصد از افزایش قبوض گاز از بازه زمانی ۱۶ آذرماه تا آخر اسفندماه امسال بخشیده شده و تخفیف داده شود که بر اساس این دستور تخفیف به زودی در قبوض اعمال خواهد شد.

محمودی بیان کرد: طبق مصوبه جدید هیئت دولت که در ۱۶ آذر امسال به تصویب رسید، تعرفه گاز سه پله اول مصرف گاز خانگی بدون تغییر باقی ماند و هیچ افزایشی نیافت.

وی خاطرنشان کرد: اما تعرفه گاز پله ۴ تا ۶ به میزان ۳۰ درصد و تعرفه گاز پله ۷ تا ۱۰ به میزان ۵۰ درصد نسبت به تعرفه قبلی افزایش یافت. همچنین برای پله‌های ۱۱ و ۱۲ نیز تعرفه ۵۰۰۰ و ۶,۰۰۰ تومان در نظر گرفته شد.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان جنوبی عنوان کرد: بر اساس آمار سال گذشته ۳۰ هزار مشترک پرمصرف و ۷۰۰ مشترک بد مصرف در استان شناسایی شده‌اند.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1011040