naghdi
07 دی 1401 - 16:50

رییس سازمان مدیریت بحران: لزوم مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله ۸ ریشتری

معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران گفت: با مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله ۸ ریشتری، زلزله دیگر یک بلای طبیعی نخواهد بود و این اقدام یک ضرورت برای مقابله با زلزله در کشور است.

به گزارش حبرگزاری فارس از مشهد، محمد حسن نامنی امروز در همایش زلزله و ساختمان های نا ایمن در مشهد اظهار کرد:با مقاوم‌سازی سازه‌های ساختمانی در برابر زلزله ۸ ریشتری، زلزله دیگر یک بلای طبیعی نخواهد بود و این اقدام یک ضرورت برای مقابله با زلزله در کشور است.

معاون وزیر کشور و رییس سازمان مدیریت بحران افزود: طی ۲۰۰ سال اخیر زلزله بیش از ۷ و نیم ریشتر در کشور به ثبت نرسیده است، از این رو اگر بناهای ساختمانی جدید کشور بر اساس استانداردهای روز جهان در برابر زلزله ۸ ریشتر مقاوم سازی شوند، این پدیده دیگر هراسی ندارد و می توان برای بهره مندی از انرژی آزاد شده آن برنامه ریزی کرد.

وی با اشاره به تعداد بالای ساختمان های ناایمن در کشور، خاطر نشان کرد: ۶۶ درصد از محیط کشور بر روی گسل قرار دارد و از این رو توجه به کیفیت مصالح ساختمانی، محیط ساخت و ساز و نظارت بر سازه جهت افزایش امنیت زندگی شهروندان اهمیت دارد.

رییس سازمان مدیریت بحران با بیان اینکه ۶۴ نوع بلای طبیعی و انسانی در کشور تعریف شده است، عنوان کرد: مصالح بی کیفیت، تغییر نادرست کاربری ها و تراکم بی مورد جمعیت جغرافیایی، مهمترین دلایل افزایش تلفات در حوادث و بلایای طبیعی است که باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

معاون وزیر کشور خاطر نشان کرد: علاوه بر موارد یاده شده، ضعف در آموزش همگانی و کمبود پایگاههای لرزه نگاری در کشور نیز در افزایش آسیب های جانی و مالی حاصل از زلزله موثر است.

وی توزیع متناسب جمعیت را راهکار موثری برای مقابله با زلزله دانست و بیان کرد: هم اکنون ۵۰ درصد اقتصاد کشور در ۷ کلانشهر تولید می شود که این موضوع سبب تراکم جمعیت شده است. علاوه بر آن انتقال صنایع سنگین به حاشیه دریای آزاد در جنوب نیز در آمایش جمعیت کشور اهمیت دارد.

نامنی همچنین با اشاره به افزایش دمای نسبی در کشور نیز گفت: بنا بر تحقیقات انجام گرفته، در صورت این روند افزایشی دما تا ۱۰ سال آینده برفی بر روی قله ها باقی نخواهد ماند. از این رو برای توقف این روند باید ۷۰۰ هزار تا یک میلیون فضای سبز در کشور ایجاد شود.

خراسان رضوی بر روی ۲۱ گسل زلزله بسیار فعال قرار دارد

محسن نجات  نیز در این همایش اظهار کرد: این استان بر روی ۹۰ گسل زلزله قرار دارد که ۲۱ مورد آن از جمله گسل جنوب مشهد و گسل بینالود بسیار فعال است.

مدیر کل مدیریت بحران استانداری خراسان رضوی ادامه داد: ۶۵ درصد از پهنه خراسان رضوی با خطر پذیری بالای زلزله روبروست و بنا بر آمار تاکنون ۲۵ زمین لرزه بالای ۶ ریشتر در این استان به ثبت رسیده است.

وی بیان کرد: پیشگیری برگ زرینی در مدیریت بحران است تا بهره مندی از آن بتوان در مسیر اعتلای فرهنگ ایمنی گام برداشت.

پایان پیام/

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 940894